Strona główna > Rozwiązania > Treści

Różna klasyfikacja metod pomiarowych

Jan 25, 2018

Metoda pomiaru polega na uzyskaniu wyników pomiarów w oparciu o daną zasadę pomiaru, metoda pomiaru jest podzielona na różne kategorie, oto kilka typowych metod pomiarowych.

A. Bezpośrednia metoda pomiaru to metoda, która może bezpośrednio uzyskać zmierzoną wartość, na przykład pomiar długości części za pomocą suwmiarki i pomiar średnicy wału za pomocą mikrometru.

微信图片_20180125164205.png

B. Pośrednia metoda pomiaru jest metodą uzyskiwania zmierzonej wartości poprzez pomiar innych wielkości, które mają związek funkcji. Na przykład współrzędnościowa maszyna pomiarowa , optyczna maszyna pomiarowa i laserowa maszyna pomiarowa to wszystkie pośrednie metody pomiarowe.

微信图片_20180125164213.png

C. Metoda pomiaru kontaktu jest metodą pomiaru, którą czujnik urządzenia pomiarowego kontaktuje z powierzchnią części. Powszechnie stosowane metody pomiaru obejmują: suwmiarkę, mikrometr, mierzącą strzykawkę i maszynę do pomiaru długości stawów itp. Pomiar kontaktów jest bardzo powszechny w obecnych zastosowaniach przemysłowych. Charakteryzuje się wysoką niezawodnością, wysoką dokładnością i dobrą powtarzalnością. Jednak wadą pomiaru kontaktu jest to, że pomiarowa siła docisku może powodować odkształcenie przyrządu pomiarowego i powierzchni części (np. Miękkiej powierzchni), co może wpływać na niepewność pomiaru.

D. Bezdotykowy pomiar jest metodą pomiaru, której czujnik urządzenia pomiarowego nie dotyka powierzchni części. Powszechne bezstykowe metody pomiarowe obejmują pomiar optyczny, pomiar laserowy, mikroskopia narzędziowa itp. Zaletą pomiaru bezdotykowego jest pomiar czujnika, który nie ma styczności z mierzoną powierzchnią, części, które mają być mierzone, nie powodują uszkodzeń, bardziej odpowiedni do złożonych zakrzywionych części powierzchni i miękkiego pomiaru powierzchni. Jego wadą jest dokładność nie tak wysoka jak dokładność pomiaru kontaktu.

微信图片_20180125164219.png

Optyczny przyrząd pomiarowy 2D jest typowym bezdotykowym pomiarem i pośrednim pomiarem. Dwuwymiarowy przyrząd do pomiaru wideo wykorzystujący sam sprzęt (CCD, okular, obiektywna linia danych, karta akwizycji wideo) może przechwycić obraz za pośrednictwem kabla na kartę akwizycji danych komputerowych, po obrazowaniu za pomocą oprogramowania na ekranie komputera i szybkim pomiarze. Optyczny przyrząd pomiarowy może szybko odczytać wartość przemieszczenia linijki optycznej i uzyskać pożądany wynik poprzez działanie modułu oprogramowania w oparciu o geometrię przestrzenną. Wykres jest generowany na ekranie i używany przez operatora do sterowania obrazem, aby wizualnie odróżnić możliwe odchylenie wyniku pomiaru.

Trójosiowy przyrząd pomiarowy jest typowym przykładem pomiaru kontaktu i pomiaru pośredniego. Pomiar o trzech współrzędnych jest metodą uzyskiwania informacji o współrzędnych powierzchni części w danej przestrzeni pomiarowej, a digitalizacja informacji o kształcie obiektu jest również nazywana "próbkowaniem". Te wartości próbkowania są dyskretnymi informacjami o współrzędnych punktu przestrzeni, a nie konkretnymi cechami geometrycznymi rozmiaru, lokalizacji i innych informacji. Procedura pomiarowa jest przetwarzana przez szereg punktów pomiarowych, a odpowiednie geometryczne wartości własne są wyodrębniane w celu uzyskania wymaganych wyników pomiarów.


Prosimy o kontakt z nami, jeśli masz jakieś pytania lub porady

Email: overseas@cmm-nano.com